Facebook Ad Pixel College Announces List of December 2019 Graduates

News

College Announces List of December 2019 Graduates

February 12, 2020

MIDDLETOWN, N.Y. -- Dr. Kristine Young, president of SUNY Orange, has announced that the College awarded associate’s degrees and academic certificates to 195 students who completed their courses of study during the recently concluded Fall semester.

If they choose, the College’s newest graduates are eligible to participate in SUNY Orange’s 70th Commencement ceremony set for May 21.

The College’s December 2019 graduates hailed from six counties in New York (Orange, Dutchess, Putnam, Rockland, Sullivan and Ulster).

SUNY Orange Graduates List (December 2019)

NEW YORK STATE

ORANGE COUNTY

Blooming Grove: Colleen M. Bancroft, Genevieve Merrigan

Campbell Hall: Emma Christine Calogero, Jared Michael Chain, Brenda Ruth Scott

Central Valley: Drake Barczak

Chester: Justin Michael Feldman, Casey Hunter Markowitz, Michael Joseph Martiniello, Katelyn Ann McCarthy, Alexa B. Prisco, Gissely Sanchez, Winter Rose Sartori, Steven Lawrence Straber

Circleville: Michael J. DeNuzzia II

Cornwall: Evan Jeffrey Birdsall, Alexandra G. Levy

Cornwall-on-Hudson: Tatjana Zana Warner

Florida: Paul J. Chino

Goshen: Amy Elizabeth Bennett, Anthe Constanti, Shannon Cote, Angelica Cruz, Miriam A. Dowling, Evelyn Palma, Justin Michael Penrod, Monica Reyes, Michael F. Rigaud, Kaitlyn Marie Rodriguez, Veronica Romero-Cazares

Greenwood Lake: Erin J. Fahey, Mackenzie R. Honczarenko, Nicole Hester VanGieson

Highland Falls: Jessica L. Donnelly

Maybrook: Makalyn Ashleigh Decker, Alexa Nicole Kelly, Aurel Smakaj

Middletown: Cecelia E. Acevez-Terrel, Saige Marie Antoniades, Alba Teresa Baez, Andres Barragan, Laura Ann Elizabeth Brielman, Madison Talina Capo, Michael C. Carberry, Emily M. Chaffee, Courtney Katlyn Collins, Karissa Alycia Cora, Elijah Luis Cruz, Mary-Beth DeFazio, Syeira Marie DelValle, Lisa S. Diana, Sean Michael Falzarano, Zebadiah M. Francis, Elise Monique Hamilton, Janoy Andre Hamilton, Susanne Hedderton, Andrea Hope Ingrassia, Tara J. Keeney, Ashley R. Kishore, Christopher Anthony Luther, Justin Anthony Madera, Stephen L. Marc, Donald Edward Mee III, Dawn Melvin, Andres E. Ochoa, Kayla Marie Perez, Jordan A. Phillip, Leonardo Pierre, Kaylie Lorraine Plant, Naysha Elise Rivera, Sun P. Singh, Jay Michael A. Smith, William Patrick Trainor Jr., Kathia Esmeralda Valseca-Navarro, Alicia A. Vellenga, Jake Anthony Wehr

Monroe: Maryna Bella Earley, Andrew Tyler Johnson, Amber M. Mercado, Jessica L. Parzer, Ashley Youyoute

Montgomery: David Andrew Stanley

New Hampton: Jessenia Carino, Branden Rosario, Curtis Clark VanFleet

New Windsor: Matthew Joseph Badlam, Steven Michael Badlam, Daniel Ryan Beri, Jessica Marie Berrios, Kari Allysa Blakesley, Patrick James Brady, Giovanni J. Cerpa, Eileen Crisostomo, Ethan E. Franco, Alex Miguel Gomez, Taylor Ann Kipp, Ariadne G. Muñoz, Dakarai J. Pope, Isabelle V. Sterling

Newburgh: Suzanne Ardolino, Jamie L. Bickford, Leslie Gonzalez-Garcia, Mark C. Heidmann, Laura Ifigenia Jaimes-Henriquez, Erika Jimenez, Shenoy C. Lilliard, Itzel A. Martinez, Courtney L.  Mekulik, Lilibeth Mendoza, Sandra Blom Miller, Alexander Mosquera Paredes, Timothy Gary O'Connell, Axel J. Quiroz-Salinas, Kiara D. Rosas, Victoria Louise Sciapli, Fascon N. Terry, Matthew T. Weill, Courtney R. Woodberry

Otisville: Jenna M. Riccardelli, Yadais Trinidad

Pine Bush: Malik Musa Alharaizeh, Rebecca M. Cannon, Emily Patricia Sass

Pine Island: Paul Hugo Del Prete

Port Jervis: Casey Wayne Baran, Giovanna Josefa Cala, Molley V. Campbell, Kayleigh Michelle Conklin, Andrew Charles Higgins, Dawn L. Hulse, Sonya Leanne Mezzina, Alyssa Dawn Myruski, Matthew Denis Smith, Izabella Zambrzycki

Salisbury Mills: Jennifer Marie Adami, Sean Patrick Neary

Slate Hill: Kaitlyn Karlee Schneider

Sparrowbush: Kristen A. Adams

Sugar Loaf: Isabella Vonuchtrup

Thompson Ridge: Teresa A Weber

Unionville: Brittany Nicole Lane

Walden: Steffani Alvarez Rivera, Nelson Fabian Cortes, Shanna Britt McCarley, Rebecca L. McDonough, Jennifer M. Torres, Evan M. Toscano

Warwick: Jacob M. Corti, Andrew J. Fotino, Amanda Pauline Lubaszka, Emily Allison Magoch, Julia Rose Martell, Owen James Purcell, Alesha Nicole Slocum

Washingtonville: Mark Antonio Barone, Paige N. Breslin, Amanda M. Douglas, Victoria R. Ludwig, Nicolas C.  Milani, Caillah Celine O'Brien

West Point: Story F.P. Miraldi

Westtown: Ryan William Campbell, O'Dessa Oneciah Denny, Guy Pennington

 

DUTCHESS COUNTY

Beacon: Isabel C. Robles

Hopewell Junction: Jagger Robert Pitkat, Deanna M. Wegner, Nicole Wintner

Poughkeepsie: Arturo Garcia, Dwayne Samuel Hamilton

Poughquag: Deena Frances Kinsella

Wappingers Falls: Katrina D. Gushin, Chloe' Morales-Mitchell

 

PUTNAM COUNTY

Carmel: John B. Harris

Patterson: Kaitlyn Rodish

 

ROCKLAND COUNTY

West Haverstraw: Derrick Gerome Jason

 

SULLIVAN COUNTY

Bloomingburg: Cheryl Lynn Borkowski, Wiktoria Jaworska, Geoffrey Ian Nickels

Smallwood: Alexandra Elizabeth Tagliamonti

Wurtsboro: Adam James Blakesley, Stephanie Rae Frank, Andrew Thomas Garrison II, Tiffany Leung

Yulan: Kristina Tice

 

ULSTER COUNTY

Ellenville: Nora M. Rzemieniecki, Kimberly Velez

Gardiner: Dan B. Dannor

Highland: Janee Moore, Mahassin Indira Simmons-El

Wallkill: Kiera Rose Cotter Flanagan, Alyssa Marie Hilgenfeldt, Leigh M. Madan, Julia Rose Misiano, Sydney Lucille Walz

Total Graduates: 195